Razmišljate o pokretanju vlastitog biznisa? Želite li otvoriti autoservis da li želite probiti na tržištu automobilskih usluga? Imamo odličnu vijest za vas. Hrvatski zavod za zapošljavanje nudi potpore za samozapošljavanje te vam tako može olakšati početak uvođenja u posao.
Kada je riječ o potporama za samozapošljavanje, važno je napomenuti da se radi o državnim potporama koje se dodjeljuju nezaposlenim osobama prijavljenim u evidenciji Zavoda, a koje odlučuju o pokretanju vlastitog posla. Dakle, cilj ovih potpora je financijska podrška nezaposlenim osobama koje odlučuju pokrenuti vlastiti posao. Ciljane skupine potpora su nezaposlene osobe prijavljene u evidenciju Zavoda koje su obavile određene aktivnosti prije predaje zahtjeva za dodjelu potpora (individualno savjetovanje ili radionica za samozapošljavanje) u suradnji sa savjetnikom za samozapošljavanje. Trajanje ovih potpora je 24 mjeseca, od čega je prvih 12 mjeseci pravno potpore, a drugih 12 mjeseci održavanje poslovnih aktivnosti uz samostalno podmirivanje obveza doprinosa.
Za registraciju djelatnosti koje pripadaju skupini trgovina na veliko i malo, odnosno popravak motornih vozila i motocikala dodjeljuju se sredstva u iznosu od 75 tisuća kuna. Za tu skupinu korisnika moguće je dobiti i dodatnih 10 tisuća kuna po poslovnom subjektu, ukoliko se potpora za samozapošljavanje kombinira s osposobljavanjem na radnom mjestu. Potpora za samozapošljavanje može se dodijeliti u manjem iznosu od traženog ukoliko se radi o djelatnostima koje ne zahtijevaju visoku početnu ulaganja.
Kao prvo i osnovno morate biti nezaposleni i prijavljeni u evidenciji HZZ-a. Ovdje je važno napomenuti da nije bitno koliko dugo u evidenciji, odnosno da je dovoljno biti prijavljen samo jedan dan.
Drugi korak od iznimne važnosti je da odredi HZZ-ovu edukaciju o postupku samozapošljavanja i pisanja poslovnog plana. Dakle, bez izvršene aktivnosti savjetovanja za samozapošljavanje sa savjetnikom u nadležnom uredu Zavoda, nema mogućnosti za dobivanje potpore.
Nakon toga slijedi izrada poslovnog plana, iz kojeg je vidljivo da je poslovna ideja isplativa. Vremenski period ovisi, naravno, o vama. Svi obrasci potrebni za pisanje poslovnog plana dostupni su na mreži, bez pripazite da preuzmete aktualne obrasce, a ne starije verzije. Uz poslovni plan HZZ-a dostavlja i izrađuje troškovnik, u kojem je vidljivo da su troškovi usmjereni na otvaranje i rad poslovnog subjekta. Troškovnik podrazumijeva troškove vezane uz registraciju poslovnog subjekta i sredstva vezana uz
obavljanje djelatnosti poput: nabave opreme, zakupa poslovnog prostora, edukacija, obveznih doprinosa za 11 mjeseci poslovanja, troškova knjigovodstvenih usluga i sl.
Kad ste pripremili poslovni plan, slijedi individualno savjetovanje kod savjetnika za samozapošljavanje, nakon čega službeno predajete zahtjev i poslovni plan. Rok za očitovanje sa strane HZZ-a je 15 dana. Može se dogoditi da vam odobrenje odmah prođe, no ponekad je potrebno doraditi neke stvari uz konzultaciju s HZZ-om.
Nakon svih ovih koraka dobit ćete pismeno rješenje koje tada možete otvoriti obrt. Imajte na umu da i taj postupak može potražiti nekoliko dana.
Dakle, sve relevantne informacije o aktivnostima vezanim za realizaciju poduzetničkih ideja, u ovom slučaju otvaranje vlastitog autoservisa, možete dobiti na jednom mjestu - područnoj službi Zavoda za zapošljavanje gdje su svi zainteresirani osiguravaju stručnu pomoć. Također, Top Alati vam stoji na raspolaganju za stručne savjete kao i izradu ponuda opreme i alata, osposobljavanje za korištenje uređaja, montažu, servis i sl. Stoga, iskoristite priliku i krenite u vlastitu poslovnu avanturu!