Zavarivanje je postupak spajanja dvaju ili više materijala na način da se dobije homogen zavareni spoj. Zavarivanje se koristi u različitim industrijama, osobito automobilskoj industriji, brodogradnji, izgradnji teških strojeva i brojnim drugim. Postoje različiti postupci zavarivanja koji isto tako iziskuju primjerenu opremu.
Riječ je o postupku zavarivanja koji se vrlo često primjenjuje zato što je prikladan za sve vrste materijala. Osim široke primjene MIG/MAG aparata za varenje na različitim materijalima, njihova je dobra strana i velik raspon debljine varenja i mješavine plinova koji se koriste pri varenju. Uređaji za MIG/MAG postupak zavarivanja mogu biti automatski ili poluautomatski.
Širok raspon materijala za zavarivanje nije jedina prednost ovog tipa zavarivanja. Za opremu za zavarivanje ovom metodom trebat ćete izdvojiti manje novaca nego za opremu za zavarivanje TIG postupkom. Također, ovaj postupak pogodan je za pojedinačnu i masovnu proizvodnju te za popravke, odnosno reparaturna zavarivanja. Postoji mogućnost zavarivanja u svim položajima zavarivanja, a pogodan je i za automatizaciju i robotizaciju.
No ovaj postupak zavarivanja ima i svoje nedostatke. Kvaliteta zavarenog spoja nije tako velika kao kod zavarivanja TIG postupkom (kako s estetskog stajališta, tako i sa stajališta grešaka u zavarenom spoju i mehaničkih svojstava zavarenog spoja). Također, pri ovoj metodi zavarivanja dolazi do jakog bljeskanja te se oslobađaju plinovi što kod dugotrajnog rada može ostaviti štetne posljedice na zdravlje zavarivača.
Kada je riječ o TIG postupku zavarivanja važno je spomenuti da je rezultat ovog tipa varenja stabilan električni luk i visoko kvalitetan zavar. Međutim ova metoda zahtijeva izuzetne vještine zavarivača te se ovdje radi o relativno sporom postupku zavarivanja. Prikladan je za gotovo sve vrste materijala, no najčešće se koristi za zavarivanje nehrđajućih čelika i lakih metala.
Ovaj tip zavarivanja ima sljedeće prednosti: visoka kvaliteta zavarenog spoja, prikladan je za popravke, odnosno reparaturna zavarivanja, prikladan je za zavarivanja u svim položajima. Međutim, ovaj postupak ima i nekoliko nedostataka. Cijena opreme za TIG postupak zavarivanja viša je u odnosu na opremu za zavarivanje MIG metodom te ovaj postupak nije pogodan za automatizaciju i robotizaciju. Također, iako ovdje govorimo o visokoj kvaliteti zavara, ona ipak uvelike ovisi o vještini samog zavarivača.
Bez obzira o kojem je postupku zavarivanja riječ, posebnu pažnju važno je posvetiti zaštiti na radu. Zavarivanje bez odgovarajuće opreme za zaštitu može biti veoma opasno. Iako se taj rizik s novijom tehnologijom i primjerenom zaštitom uvelike smanjio, to ne znači da zaštitnu opremu treba zanemariti. Zbog specifičnosti njihova posla, zavarivači moraju nositi zaštitnu odjeću i opremu među kojima su maske i rukavice. Visok intenzitet ultraljubičastog i infracrvenog zračenja zahtijeva da zaštitne maske i naočale imaju specijalna stakla kako ne bi došlo do upale rožnice i opekotina na mrežnici oka. Ukoliko se dvoumite između manje maske za zavarivanje i kacige za zavarivanje, svakako imajte na umu da je maska jeftinije rješenje, ali manje funkcionalna jer je stalno treba držati jednom rukom. Kaciga za zavarivanje s vizirom od sigurnosnog stakla pak omogućuje rad s obadvije ruke u svim situacijama.
Također je važno zaštititi i ostale radnike koji se mogu naći negdje u blizini. Potrebno je pripaziti da drugi radnici ne gledaju izravno u električni luk bez zaštite za oči, a nerijetko se mjesta zavarivanja trebaju odvojiti zaštitnim zavjesama ili pregradama upravo u svrhu zaštite ostalih radnika.