Uljni ili bezuljni kompresor za zrak?

Kompresori za zrak dijele se na uljne (podmazuju se uljem) i bezuljne (podatni, a da ne koriste ulje za podmazivanje).

Uljni kompresori koriste ulje za podmazivanje pokretnih dijelova i brtvljenje, što smanjuje trenje i toplinu te omogućuje dugotrajne i intenzivne radne cikluse.

Nasuprot tome, bezuljni kompresori koriste posebne materijale (npr. teflonski premazi) i unaprijed podmazane ležajeve kako bi se izbjeglo trenje bez upotrebe ulja.

Zbog toga je uljnim kompresorima karakteristična veća izdržljivost i tiši rad, dok bezuljni kompresori isporučuju potpuno čist zrak bez tragova ulja.


Tehničke karakteristike

Podmazivanje

Uljni kompresori imaju pumpu i rezervoar s uljem koje redovito treba mijenjati. Ulje podmazuje klipove/rotore i brtvi kompresijsku komoru.

Bezuljni modeli umjesto toga koriste višeslojne premaze (npr. Teflon) na klipovima ili rotoru i predpodmazane ležajeve.

Time eliminiraju potrebu za uljem u kompresijskoj komori i doprinose nenadmašivoj čistoći izlaznog zraka.


Kvaliteta zraka

Uljni kompresor može u komprimirani zrak ubaciti sitne čestice ulja, osobito ako filtri nisu savršeno održavani.

Dodatni filteri (ugljenom i koalescentni) mogu ukloniti većinu tragova ulja, no 100% čisti zrak postiže se samo bezuljnim kompresorom.

Zbog toga su bezuljni kompresori nužni u sektorima s izuzetno strogim zahtjevima (farmacija, prehrana, elektronika, medicina/stomatologija).


Razina buke

Ulje u sustavu djeluje i kao prigušivač buke – uljni kompresori rade mirnije.

Bezuljni kompresori zbog većeg trenja obično proizvode nešto više buke, iako moderni modeli često imaju dodatna kućišta za prigušenje.


Uljni ili bezuljni kompresor?

Uljni kompresori - prednosti

Izuzetno su izdržljivi i pouzdani u kontinuiranim teškim uvjetima. Izdržat će veliki broj radnih sati bez bez oštećenja klipova i rotora zahvaljujući konstantnom podmazivanju.

Također, budući da ulje hladi i ublažava vibracije, ovi se kompresori često smatraju tišima i dugovječnijima.

Još jedna prednost je da obično niži trošak kupnje: jednostavniji modeli s uljem mogu biti cjenovno prihvatljiviji od sofisticiranih bezuljnih uređaj

00047473 00038902 800x800


Uljni kompresori - nedostaci

Zahtijevaju redovito održavanje (kontrola i mijenjanje ulja, čišćenje filtra). Uz to, postoji rizik od uljne kontaminacije zraka ako filtri zakažu ili ako dođe do istjecanja ulja. Uglavnom su i teži i voluminozniji zbog komponente za ulje, što smanjuje mobilnost.


Bezuljni kompresori - prednosti

Isporučuju 100% čist zrak bez tragova ulja, što ih čini idealnima za osjetljive primjene (stomatologija, medicina, farmacija, prehrambena i elektronička proizvodnja).

Trošak održavanja je manji jer nema potrebe za zamjenom ulja. Također su kompaktni i lakši, pa odgovaraju mobilnoj upotrebi ili radu u kućanskim uvjetima.


00047475 00037323 800x800


Bezuljni kompresori - nedostaci

Iako napredni modeli koriste tehnologije za smanjenje buke, bezuljni kompresori su općenito bučniji zbog većeg trenja.

Budući da klipovi rade “suho”, kod dugotrajne ili stalne jake upotrebe brže se troše, pa je životni vijek u teškim uvjetima kraći.

Početna cijena bezuljnih kompresora obično je veća zbog naprednih materijala i dizajna, premda se višim troškovima nameće niži trošak obrade zraka.


Primjene po djelatnostima

Automehanika i proizvodnja

Kod opće industrijske uporabe i servisa automobila kvaliteta zraka nije presudna, pa su uljni kompresori često bolji izbor.

Izdržljivost i velika snaga podmazivanih kompresora pogodna je za napajanje pneumatskih alata i postrojenja u radionicama, pogonima i na gradilištima.


Lakiranje i finija obrada

Boja i lak brzo registriraju čak i mikroskopske tragove ulja. Zato se za lakirnice, farbanje automobila ili doradna obrada često biraju bezuljni kompresori – daju čist, suh zrak bez zagađenja uljem.


Stomatologija, medicina i farmacija

Ovdje je najstroži zahtjev čistoće zraka. Isporuka sterilnog zraka ključna je za sigurnost pacijenata i proces proizvodnje lijekova/uređaja.

Bezuljni kompresori omogućuju 100% bezuljni zrak i stoga su gotovo nezaobilazni u ambulantama, laboratorijima, bolnicama i tvornicama lijekova.

Prerada hrane i elektronika

Slični razlozi vrijede i za prehrambenu industriju te proizvodnju elektroničkih komponenti – preventivno se ne koriste uljni kompresori kako bi se izbjeglo kontaminiranje proizvoda.


DIY poslovi i kućna upotreba

Za povremene poslove i hobi projekte često se biraju mali bezuljni kompresori. Oni su lagani, jeftiniji za kupnju (manja snaga, bez sustava ulja) i ne zahtijevaju složeno održavanje.

Idealni su za npr. naduvavanje guma, čišćenje puhalom, home-ubrzivače (airbrush), zapinjanje čavala ili jednostavno brušenje, gdje je zahtjev za čistim zrakom mali, ali želimo jednostavnu upotrebu.


Građevina i teška industrija

Za gradilišne strojeve i proizvodne pogone s kontinuiranim korištenjem prednost imaju uljni kompresori zbog robusnosti i dužeg radnog vijeka pod opterećenjem.


Savjeti za kupnju

Za teške, kontinuirane radne cikluse (građevina, industrija, automehaničarske radionice) birajte uljni kompresor koji može raditi dugo bez pregrijavanja.

Ako je pak glavni zahtjev čistoća (medicina, prehrana, elektronika) ili se radi o povremenim radovima (DIY, mala radionica), bezuljni kompresor je bolji izbor.

Ako zrak mora biti apsolutno bez ulja (npr. stomatološki instrumenti, prehrana, farmacija), tražite certificirani bezuljni kompresor klase 0.

Za opću radničku upotrebu dovoljan je uljni kompresor s dobrim filtrom (ISO klasa 1) koji uklanja tragove ulja.

Ako ćete kompresor koristiti u zatvorenom prostoru osjetljivom na buku, imajte na umu da su uljni modeli obično tiši. Bezuljni kompresori su bučniji, iako neki modeli imaju akustična kućišta.

Procijenite imate li vremena i resursa za održavanje. Uljni kompresori zahtijevaju redovitu promjenu ulja i filtera. Bezuljni kompresori skoro nemaju takve rutine (nema ulja za mijenjanje), ali provjerite stanje njihovih specijalnih brtvila i premaza.

Ulje-ko-lubricirani modeli obično koštaju manje pri kupnji, ali morate računati na trošak ulja, filtera i eventualnih kvarova zbog onečišćenja.

Bezuljni modeli imaju višu ulaznu cijenu (skuplji materijali), ali dugoročno plaćate manje održavanje i izostanak dodatnih sustava pročišćavanja.


Usporedna tablica

00047469 uljni ili bezuljni komresor


Ovaj pregled pokazuje da ne postoji univerzalno “bolji” kompresor – odabir ovisi o konkretnim potrebama.


Ako vam je prioritet trajnost i manje buke, a možete podnijeti redovito održavanje i čišćenje zraka, uljni kompresor će vas manje koštati u startu i poslužit će pri teškim radovima.

Ako vam je, pak, potreban zrak bez ikakvih zagađivača i preferirate rjeđe održavanje (npr. u laboratoriju, ordinaciji ili kućnoj radionici), isplativiji je bezuljni kompresor unatoč nešto višoj početnoj cijeni.

Izbor treba donijeti uz savjet stručnjaka, prema namjeni, očekivanom opterećenju, buci i standardima kvalitete zraka za vašu djelatnost.