Što je pjeskarenje i koji materijali i oprema su potrebni?

Pjeskarenje može biti hobi za sve koji žele unaprijediti svoje vještine, oblikovati razne materijale i tako raditi na vlastitim projektima.

Osim kao hobi, pjeskarenje može biti i profesionalna djelatnost u mnogim industrijama poput automobilske i metaloprerađivačke.

U nastavku teksta možete saznati što je pjeskarenje, koji pijesak koristiti i koja oprema za pjeskarenje je potrebna.


Što je pjeskarenje?

Prije završne obrade, ponovnog korištenja i prenamjene različitih vrsta materijala potrebno je izvršiti određene pripreme tih površina.

Što je pjeskarenje? Pjeskarenje je napredni oblik čišćenja i pripreme površina za daljnju obradu. Tako se velikom brzinom prekida veza između materijala koji želimo zadržati i čestica koje su se nataložile na njegovoj površini.

Pjeskarenjem se mogu očistiti različite površine. Uz metalne, tom se metodom mogu očistiti čak i drvo, plastika i razni slični materijali.

Postupak pjeskarenja obavlja se s pomoću pijeska ili nekog drugog abrazivnog sredstva koje se pod visokim tlakom (injektorsko pjeskarenje) i velikom brzinom nanosi na odabrani materijal.

S obzirom na materijale neke od najčešćih vrsta pjeskarenja su pjeskarenje stakla, pjeskarenje metala, pjeskarenje drveta i pjeskarenje betona.

Površina se postupkom pjeskarenja štiti te istovremeno priprema za daljnju obradu. U današnje vrijeme postoje razne metode čišćenja, no upravo je pjeskarenje najisplativija i najkorištenija metoda.


Pjeskarenje različitih materijala

Pjeskarenje aluminija i metala

Pjeskarenje aluminija i metala koristi se kao metoda pripreme površina u metalo-prerađivačkoj i automobilskoj industriji. Čišćenje metalnih površina od hrđe i drugih nečistoća ili skidanje boje kako bi se pripremio materijal za novo bojenje.

Primjerice, pjeskarenje felgi, naplataka i drugih dijelova koje je potrebno pripremiti za bojenje i završnu obradu u proizvodnom procesu. Tako se uklanja prljavština i druge čestice s tih materijala.


Pjeskarenje betona

Beton je vrsta materijala koja se vrlo lako zaprlja pod raznim utjecajima. Stoga se metodom pjeskarenja betona mogu ukloniti ostaci boja (autolak, kreč i dr.) i druge nečistoće. Tako se betonu vraća prvobitni izgled.

Tu se primjenjuje metoda pjeskarenja sa sačmom s različitim vrstama abrazivnog materijala. Kako bi se učinkovito vratili u život građevine kao što su kulturno povijesni spomenici i sl.


Pjeskarenje drveta

S vremenom se drvo mijenja prema obliku, boji i skuplja razne čestice prašine i prljavštine. Pjeskarenje drveta odnosi se npr. na “vraćanje u život” stolarije, stolova i stolica i drugih materijala od drveta.


Pjeskarenje stakla

Pjeskarenjem stakla tretira se njegova površina pri čemu nastaje zamućeni trag i glatka mat površina. Tako se na staklo mogu urezivati različiti motivi i tekst. Djelomično ili potpuno se smanjuje njegova prozirnost. A s druge strane otvara mogućnost igre sa svjetlošću i sjenom.


Pjeskarenje plastike

Pjeskarenjem plastičnih površina nježno i postupno se uklanjaju ostaci boje finom granulacijom i manjim pritiskom. Primjerice uklanjanje anti-fouling boje s čamaca. Tako se sređuju svi vizualni i tehnički nedostaci na plastici.


Metode pjeskarenja

Kako bi se odabrane površine učinkovito pripremile, zagladile, oblikovale i očistile postoje različiti pristupi i metode pjeskarenja.


Mokro pjeskarenje

Za mokro pjeskarenje može se koristiti različita oprema, količina vode i abrazivna sredstva. Ovom metodom tretiraju se površine od metal, drveta, betona, plastike i kamena.

S obzirom na željeni ishod postupka prilagođava se pritisak i mlaz vode kako bi površina ostala bez oštećenja.


Mikro pjeskarenje

Mikro pjeskarenje je suhi oblik obrade materijala pri čemu se koristi fini abraziv koji je precizan i dovoljno nježan.

Najčešće se koristi kod restauracije raznih predmeta i njihovu pripremu za daljnju obradu.


Vakuumsko pjeskarenje

U slučaju kod vakuumskog pjeskarenja sve nečistoće i prašina usisavaju se direktno u predviđeno mjesto. Pri tome se na ekološki način uklanja onečišćeni i željeni sloj na površini. Korišteni granulat moguće je ponovno upotrijebiti.


Materijal za pjeskarenje

Koji materijal, abraziv i pijesak za pjeskarenje? Rezultat pjeskarenja ovisi o prikladno odabranom materijalu. Vrsta abraziva koji će se koristiti ovisi o površinskoj strukturi materijala koji želimo pjeskariti.

Stoga stručan savjet može biti od velike pomoći ukoliko niste sigurni što odabrati. Pod sredstva ili materijale za pjeskarenje spadaju različiti abrazivni materijali od kojih je najpoznatiji kvarcni pijesak.


Kvarcni pijesak

Što je kvarcni pijesak? Kvarcni pijesak je fini pijesak koji se najčešće koristi za pjeskarenje. Tvrd je, otporan na habanje, a kemijska svojstva su mu stabilna.

Njegova je primjena raznovrsna, pa tako osim za pjeskarenje kvarcni pijesak koristimo za vrt, za pripremu žbuke, filtriranje vode i za punjenje samostojećih pepeljara.

Čemu služi kvarcni pijesak? Kvarcni pijesak za pjeskarenje koristi se za površinsku obradu metala, betona, drveta i stakla. Služi za čišćenje, uklanjanje hrđe i boje, pripremu za premaz, lijepljenje i druge postupke završne obrade.

Gdje mogu kupiti pijesak za pjeskarenje? Odabir pijeska i opreme za pjeskarenje izrazito je važno kako bi sam postupak bio uspješan i kvalitetno izveden. Pijesak je moguće kupiti u našoj Top Alati web trgovini. Cijena se najčešće kreće od 5 € do 10 €.

Granulacija: 0.063 - 1.5 mm


Soda za pjeskarenje

Soda je jedno od najidealnijih sredstava za pjeskarenje raznih dijelova automobila i motocikala.

Tako sa sodom možete pjeskariti glave cilindara, hladnjake, rasplinjače i kompletne blokove motora.

Soda je ekološki prihvatljivo sredstvo za pjeskarenje na otvorenom prostoru.

Zbog štetnosti sitnih kvarcnih čestica pomiješanih sa zrakom, u posljednje vrijeme sve više se koriste druga sredstva za pjeskarenje kao što su grit, korund, kuglice čelične sačme i garnet.

Granulacija: 0.3 - 0.7 mm


Grit za pjeskarenje

Prilikom pjeskarenja gritom postiže se ravnomjerno hrapava i oštra površina, a s njim se odstranjuje hrđa, kamenac, boja i druge nečistoće s čeličnih ili drugih tvrdih površina.

Može se koristiti u otvorenim i zatvorenim prostorima, a karakterizira ga visoka čvrstoća.

Granulacija: 0.25 - 2.80 mm


Korund za pjeskarenje

Korund je abrazivni izuzetno oštar materijal s kojim je pjeskarenje visoko učinkovito. Također, to je ekološki materijal čiji je životni vijek vrlo dug. Čvršći je od kvarcnog pijeska i može se koristiti više puta.

Neki ga smatraju i najučinkovitijim materijalom za površinsku obradu materijala.

Granulacija: 0.12 – 2.00 mm


Kuglice čelične sačme

Još jedan materijal za pjeskarenje su kuglice čelične sačme koje se koriste kod pjeskarenja metalnih i betonskih površina. Smatra se najizdržljivijim abrazivnim materijalom.

Granulacija: 0.18 - 2.40 mm


Garnet za pjeskarenje

Garnet ili granatni pijesak je tvrdi abraziv mineralnog porijekla. Koristi se za čišćenje i profiliranje svih vrsta metala i nemetala. Ekološki je prihvatljiv i može se koristiti više puta bez gubitka abrazivnih svojstava.

Granulacija: 0.125 - 1.68 mm


Oprema i alat za pjeskarenje

Ako niste sigurni koji točno alat i oprema za pjeskarenje je potrebna za specifične potrebe posla, uvijek se možete obratiti našem stručnom osoblju za savjet.


Komora ili kabina za pjeskarenje

00031206 komora za pjeskarenje

Stroj za pjeskarenje naziva se komora ili kabina. Razlikujemo ih prema dimenzijama, kapacitetu, snazi, potrošnji i tlaku zraka. Osim toga, trebate uzeti u obzir i materijal koji planirate koristiti za pjeskarenje predmeta i materijal od kojeg su predmeti izrađeni.


Prijenosna ili mobilna pjeskara

00031205 prijenosni pjeskarnik

Aparat za pjeskarenje naziva se prijenosna ili mobilna pjeskara. Upotrebljivost ovog aparata dolazi do izražaja kad je potrebno pjeskariti veće površine kao što su brodice, čamci, vozila, zidovi i fasade na kućama i sl.


Pištolj za pjeskarenje

00031204 pistolj za pjeskarenje

Pištolj za pjeskarenje treba biti kompatibilan sa strojem na koji će se priključiti. Posebno je učinkovit za odstranjivanje nečistoća s manjih i teško dostupnih površina.

Princip rada je jednostavan, kroz crijevo prolazi radni materijal pod tlakom. Abraziv izlazi kroz mlaznice miješajući se s tlakom. Nakon što dođe u kontakt s površinom, pokreće se postupak čišćenja. Količina i protok zraka regulira se ručno.


Zaštitna oprema za pjeskarenje

U nekim zemljama zabranjena je upotreba običnog kvarcnog pijeska za pjeskarenje.

Razlog su kvarcne čestice koje se u dodiru s metalom pretvaraju u prašinu, a ona može uzrokovati oštećenja u plućima.

Sigurnosna oprema za pjeskarenje važan je dio koji se nikako ne smije zanemariti. Pri postupku pjeskarenja izuzetno je bitno zaštititi dišne organe i oči.

Sva zaštitna oprema koja se koristi kod pjeskarenja mora biti pouzdana, sigurna i udobna.


Maska za pjeskarenje

Maska za pjeskarenje treba biti lagana i prikladna za sve vrste pjeskarenja. Vizir treba biti dovoljno veliki kako se vidno polje radnika ne bi smanjilo. Isto tako, potreban je dovoljan protok i dotok zraka kako se vizir ne bi zamaglio. Pojedini modeli imaju regulator i indikator za zrak.


Rukavice za pjeskarenje

Rukavice za pjeskarenje su također sastavni dio zaštitne opreme. One moraju biti dizajnirane i napravljene kako bi bile dugotrajne, funkcionalne i udobne. Poželjno je da si izrađene od materijala koji će zaštititi dlanove u slučaju nezgode.


Odijelo za pjeskarenje

Ako se osjećamo sigurno i ugodno prilikom pjeskarenja to će se odraziti i na povećanu produktivnost rada. Odijelo za pjeskarenje štiti od topline, buke i prašine. Često su izrađena od materijala kao što je koža ili guma.


Koristite odgovarajuću opremu i imajte na umu kako je za uspješno pjeskarenje najvažniji faktor sigurnost. Za sva dodatna pitanja naš tim vam stoji na raspolaganju.