Dolaskom niskih temperatura javljaju se i problemi s paljenjem vozila koja najčešće nisu garažirana. Pod utjecajem hladnoće, vlage i vjetra kod slabijih i starijih akumulatora mogu se usporiti kemijski procesi i smanjiti funkcionalnosti.
Pravilno održavanje akumulatora produljit će mu životni vijek i spasiti vozilo od potencijalnih oštećenja i kvarova. Problemi s paljenjem automobila ili kombi vozila ujutro mogu se spriječiti redovitom provjerom stanja akumulatora.
S pomoću profesionalne opreme za dijagnostiku stanja akumulatora možete to učiniti sami, a možete i kod svog automehaničara.
U nastavku možete pronaći savjete za održavanje akumulatora tijekom zimskih mjeseci.
1. Prije gašenja vozila isključiti što je više moguće potrošača energije
Cjelokupni sustav za upravljanje motorom i druge komponente poput klima uređaja, ventilacije, grijanja sjedala i stakala zahtijevaju veliku količinu električne energije. Što predstavlja veliko opterećenje za alternator i akumulator.
2. Provjerite polove na akumulatoru
Ako ste uočili da su polovi oksidirali možete ih obrisati papirnatom maramicom ili ubrusom. Naravno ako ste uočili da su prisutna i dodatna onečišćenja ili prljavština na vanjskom dijelu akumulatora također ih možete obrisati maramicom ili antistatičkom tkaninom.
Polovi i stezaljke također mogu biti i oštećeni.
3. Provjeriti razinu elektrolita
Ovo se najviše odnosi na vozila koja se koriste s vremena na vrijeme. Akumulatori s čepovima zahtijevaju provjeru razine destilirane vode. Iako su akumulatori novije generacije bez čepova i neprozirni. Mjerenje akumulatorske kiseline odvija se s pomoću ispitivača odnosno hidrometra.
Ako su stezaljke olabavile to također može biti uzrok prekida strujnog kruga. Preporuka je na vozilima koja se rijetko koriste a nisu garažirana izvaditi akumulator i staviti ga na sobnu temperaturu. Tako ćete sačuvati akumulator od samopražnjenja i produljiti mu vijek trajanja.
4. Baterije tj. akumulatori za automobile i druga vozila su potrošna roba
Predviđeni rok trajanja akumulatora u pravilu iznosi 5 godina. Bez obzira na ograničeni vijek trajanja, akumulatori mogu trajati i kraće i duže. O tome ovisi način upotrebe, vremenski uvjeti i način održavanja.
5. Napuniti akumulator do kraja
Korisno je imati odgovarajući punjač za akumulator. Ako ste u mogućnosti uložite u kvalitetni punjač za akumulator. Kako napuniti akumulator? Potrebno je prvo spojiti punjač s akumulatorom, a zatim uključiti pod odgovarajućim naponom.
Pametni punjači akumulatora novije generacije sami se isključuju nakon što je baterija puna.
Osim kablova za paljenje motornih vozila, u garaži ili u vozilu korisno je imati i neke od proizvoda koje smo izdvojili u nastavku:
Tester akumulatora omogućava brz, jednostavan i učinkovit način za utvrditi startni napon akumulatora vašeg vozila. Testeri za akumulatore su pouzdani uređaji pomoću kojih ćete na siguran način doći do željenih informacija.
Zbog potencijalnog samopražnjenja akumulatora u vozilima pri niskim temperaturama punjač akumulatora može biti “problem solver”. Automatski i pametni punjač za akumulator mjeri napon i proces punjenja koji se prikazuje na zaslonu. Moguće ga je koristiti na temperaturama do -5°C.
Starter akumulatora višenamjenski je uređaj koji osim za pokretanje vozila može koristiti i za druge primjene. Poslužit će kao izvor napajanja za elektroničke uređaje poput prijenosnog računala, televizora i izvora svjetlosti. Napon startera iznosi 12 volti, napajanje je 230 V dok mu kapacitet iznosi 22 Ah. Opremljen je LED rasvjetom što ga čini korisnim za korištenje u mračnim uvjetima.
Prijenosni starter akumulatora s maksimalnom strujom od 600 A pokrenut će benzinske motore zapremnine do 2.5l. Opremljen je LED svijetlom i indikatorom punjenja. Power Bank s ugrađenim USB izlazom može poslužiti za punjenje mobilnih uređaja, tableta, kamera i drugih uređaja.
Na kraju savjetujemo da barem jednom unutar 6 mjeseci provjerite stanje i ispravnost vašeg akumulatora. To će vas “spasiti” dodatnih troškova vučne službe i skupih popravaka.