Što je zavarivanje? Proces spajanja istih ili različitih materijala pri čemu se mogu koristiti i dodatni materijali, a i ne moraju. Cilj je dobiti funkcionalan, jedinstven i estetski neprimjetan zavareni spoj.
Zavarivanje se može obavljati na otvorenom, u zatvorenom prostoru i u vodi. Kroz povijest se razvilo iz kovačkih i zlatarskih radionica, gdje su se spajali metali za izradu oružja i nakita.
Koje se vrste zavarivanja najčešće koriste?
Što je autogeno zavarivanje? Autogeno zavarivanje je metoda spajanja sličnih i kompatibilnih materijala, pri čemu se radni materijal koristi u kreiranju varenih spojeva. Jedna od prvih i najstarijih metoda spajanja materijala.
Prije samog procesa, materijali se moraju očistiti od ostataka nečistoća. Boce za autogeno varenje moraju imati odgovarajući atest.
Koraci za postupak autogenog varenja:
Kao što samo ime sugerira, elektrolučno zavarivanje kao izvor energije za spajanje materijala koristi električni luk. Električni luk nastaje između metalne elektrode i metala, pod utjecajem visoke temperature i taljenjem elektrode.
Taljenjem elektrode nastaje troska, koja prekriva zavar i štiti zavar od utjecaja kisika i dušika.
Ručno elektrolučno zavarivanje ili REL zavarivanje (Manual Metal Arc Welding – MMA) naziva se još i SMAW (Shielded Metal Arc Welding).
Postupak zavarivanja elektrolučnom metodom može se vršiti s pomoću više vrsta elektroda. Elektroda koja se koristi je ujedno i dodatni materijal za stvaranje vara.
Zavarivanje se odvija stvaranjem električnog luka između elektrode i radnog materijala. Električni luk je zaštita od oksidacije i onečišćenja između materijala.
Prednosti REL zavarivanja su cjenovna pristupačnost i dostupnost opreme te jednostavno rukovanje. Dostupan je veliki izbor različitih elektroda, a postupak zavarivanja se najčešće izvodi na otvorenom.
Ako se izvode u zatvorenom prostoru potrebna je dobra ventilacija prostorije. Tehnika i kvaliteta vara ovisi o iskustvu zavarivača. Zavarivanje je moguće u svim smjerovima i kutovima.
Plinsko elektrolučno zavarivanje (Gas Metal Arc Welding – GMAW) često se koristi za zavarivanje materijala kao što je aluminij. Potrebno je temeljito očistiti površinu materijala sredstvima i žičanom četkom od čelika.
Plin koji se koristi za zaštitu je argon, a njegov postotak ovisi o debljini materijala. Kod varenja aluminija postoji rizik od pucanja, zbog širenja topline i hlađenja zavara.
MIG metoda zavarivanja (Metal Inert Gas) koristi potrošnu žicu ili žičanu elektrodu za varenje debljih materijala. Postupak se vrši s pomoću neutralnih plinova (inertni plinovi) kao što je argon koji kreiraju zaštitni luk. Elektroda koja se tali olakšava spajanje materijala.
Koristi se za varenje ograde, cijevi i drugih debljih materijala (bakra, titana i obojenih metala). Jednostavnost postupka i kvaliteta varenih spojeva učinili su MIG zavarivanje iznimno popularnim načinom spajanja metala.
Postupak MIG i MAG zavarivanja je gotovo jednak, osim što se koriste različiti plinovi. Dakle, razlika MIG i MAG zavarivanja je u vrsti zaštitnih plinova koji se koriste.
Profesionalni aparat za MIG zavarivanje
MAG zavarivanje (Metal Active Gas) naziva se često i CO2 zavarivanje zbog korištenog zaštitnog plina - ugljičnog dioksida. Osim CO2 koriste se i drugi aktivni zaštitni plinovi kao što su kisik i argon, odnosno njihove mješavine.
Oslobađa se visoka temperatura aktivnih plinova koji se tale i mijenjaju svojstva zavara. Koristi se kod zavarivanja spojeva kao što su ugljični i nehrđajući čelik.
Žica za zavarivanje na kolutu ravnomjerno se otpušta i u kontaktu s radnim materijalom stvara zaštitni luk. Sve se to odvija pod utjecajem kratkog spoja ili bez, žica se tali i stvara se vareni spoj. MAG postupak se može izvršiti u svim položajima, a pogodan je i za navarivanje i popravke.
GTAW zavarivanje (Gas Tungsten Arc Welding) je napredna i precizna tehnika zavarivanja koja se koristi za varenje čelika, aluminija i bakra. Karakterizira ju minimalno prskanje i iskrenje u okolinu, što smanjuje potrebu za poliranjem i čišćenjem.
Estetski izgled varenih spojeva i sposobnost zadržavanja mehaničkih svojstava materijala čini ovu metodu iznimno popularnom. Često se koristi u industrijama s visoko postavljenim standardima kao što su: automobilska, zrakoplovna i farmaceutska.
TIG zavarivanje (Tungsten Inert Gas) je GTAW (Gas Tungsten Arc Welding) postupak zavarivanja netaljivom volfram elektrodom (ne troši se) pod zaštitom inertnog plina u obliku luka.
Zahtijeva čistoću materijala i kod ove vrste varenja odmah dobijemo luk, bez prethodnog zagrijavanja materijala. Luk se generira s pomoću VF generatora uređaja, koji se neposredno zatim isključuje.
Nakon toga, vrši se postupak zavarivanja i kreiranja spoja zavara. Prednost TIG metode je visoka kvaliteta i estetika vara, nema prskanja i pogodna je za popravke.
Često se koristi za spajanje cijevi i tanjih predmeta, u brodogradnji, automobilskoj industriji gdje je nakon postupka varenja potrebno poliranje.
Oprema za TIG zavarivanje je nešto skuplja od MIG zavarivanja, a za učinkovit posao potrebno je znanje i iskustvo zavarivača.
AC/DC aparat za TIG zavarivanje
Plazma zavarivanje (PAW - Plasma Arc Welding) proizašlo je iz TIG metode, pri čemu obje koriste netaljive volframove elektrode. Naziva se i zavarivanje plazma lukom jer su plinovi ionizirani. Što znači da je plazma zavarivanje prikladno za elektrovodljive materijale.
Stabilnost plazma luka omogućava povezivanja iznimno tankih materijala. Visoka temperatura i prisutnost luka omogućava rezanje i korištenje metode ključanice.
Pri metodi ključanice koristi se temperatura preko 100 A i stvaraju se rupice na mjestu povezivanja i koriste se lijeva i desna tehnika zavarivanja. Metodom ključanice mogu se zavarivati deblji materijali.
Bez obzira o kojem je postupku zavarivanja riječ, posebnu pažnju važno je posvetiti zaštiti na radu. Zavarivanje bez odgovarajuće opreme za zaštitu može biti veoma opasno. Iako se taj rizik s novijom tehnologijom i primjerenom zaštitom uvelike smanjio, to ne znači da zaštitnu opremu treba zanemariti. Zbog specifičnosti njihova posla, zavarivači moraju nositi zaštitnu odjeću i opremu među kojima su maske i rukavice.
Visok intenzitet ultraljubičastog i infracrvenog zračenja zahtijeva da zaštitne maske i naočale imaju specijalna stakla kako ne bi došlo do upale rožnice i opekotina na mrežnici oka.
Ako se dvoumite između manje maske za zavarivanje i kacige za zavarivanje, svakako imajte na umu da je maska jeftinije rješenje, ali manje funkcionalna jer je stalno treba držati jednom rukom. Kaciga za zavarivanje s vizirom od sigurnosnog stakla pak omogućuje rad s obadvije ruke u svim situacijama.
Također je važno zaštititi i ostale radnike koji se mogu naći negdje u blizini. Potrebno je pripaziti da drugi radnici ne gledaju izravno u električni luk bez zaštite za oči, a nerijetko se mjesta zavarivanja trebaju odvojiti zaštitnim zavjesama ili pregradama upravo u svrhu zaštite ostalih radnika.
Ako imate dodatnih pitanja vezanih za naručivanje pojedinih proizvoda ili jednostavno trebate savjet, naše stručno osoblje će vam rado odgovoriti.