Kućne pumpe za vodu, navodnjavanje i opskrbu

Pumpe za vodu su u pravilu najvažnija komponenta i srce sustava za navodnjavanje i opskrbu vodom. Upotrebljavaju se u slučajevima kad je potrebna opskrba vodom u kući, vikendici u polju, vrtu i sl.

S pomoću pumpi se doprema voda iz obližnjeg izvora, bunara ili kamiona na željeno mjesto. Služe i za povećanje pritiska u domaćoj vodovodnoj mreži.

Vrtne pumpe za vodu su korisne tijekom sušnih razdoblja, kad je potrebno osigurati dovoljnu količinu i distribuciju vode biljkama i voćkama.

Bez odgovarajućeg navodnjavanja, vaš vrt ili polje može brzo propasti. Osim navodnjavanja, pumpe mogu poslužiti i za ispumpavanje vode u slučaju poplava u stambenim objektima i sl. Također, usisne pumpe mogu biti korisne za dovod pitke vode u kućanstva.

Vrste pumpi za vodu

Pumpe za vodu mogu biti hidraulične, motorne i električne. Hidraulične pumpe se koriste primjerice pri građevinskim radovima i iskopima. Uređaj se može priključiti na hidrauliku radnih strojeva i ispumpati vodu iz rupe.

Električne pumpe za vodu jednostavne su za korištenje, a namijenjene za navodnjavanje, ispumpavanje i opskrbu vodom.

Motorne pumpe za vodu ne zahtijevaju konstantno napajanje ni električni kabel. Mogu se također koristiti za navodnjavanje i opskrbu vodom. Pogodne su za mjesta gdje je ograničen pristup električnoj energiji.

Razlikujemo površinske pumpe, potopne pume, hidrofor i hidropak pumpe za vodu.

Zašto se električna vrtna pumpa za vodu pregrije i stane?

Uobičajeni i najčešći problemi su kvarovi koji se dogode uslijed pregrijavanja uređaja.

Pregrijavanje vrtnih pumpi može biti uzrokovano raznim faktorima, uključujući blokade, preopterećenje i loše održavanje.

Kako ih spriječiti? Redovito održavanje i provjera sustava mogu spriječiti pregrijavanje. Osigurajte da nema blokada i da pumpa radi unutar svojih kapaciteta.

Površinske pumpe

Nazivaju se još i periferne te centrifugalne pumpe. Koja je razlika između površinskih i potopnih pumpi?

Površinske pumpe se postavljaju izvan vode i koriste se za plitke izvore, dok su potopne pumpe dizajnirane za rad ispod vode i efikasnije su za duboke izvore. Često se koriste u zajedno s hidroforom. Idealne su za male vrtove i mogu se lako instalirati.

Potopne pumpe za vodu

Potopne pumpe su dizajnirane da rade ispod površine vode. Uranjaju se u čistu ili prljavu vodu te se vrši ispumpavanje.

One su namijenjene za isušivanje ribnjaka, kanala, bazena i često se koriste za zalijevanje većih vrtova i poljoprivredne potrebe.

Pumpa za ispumpavanje vode

00036503 usisna pumpa za vodu

Usisna pumpa za vodu - DEDRA

  • Za ispumpavanje čiste ili blago prljave vode
  • Maksimalna dubina uranjanja: 3 m
  • Maksimalna visina podizanja: 5.5 m
  • Protok: 4.500 l/h
  • Snaga: 350 W

Potopna pumpa za fekalnu vodu

00036504 pumpa za vodu iz kanalizacije

Pumpa za vodu iz kanalizacije - DEDRA

  • Koristi se za ispumpavanje prljave vode iz kanalizacije (fekalnih voda) i poplavljenih podruma ili garaža.
  • Maksimalna dubina uranjanja: 7 m
  • Maksimalna visina podizanja: 14 m
  • Protok: 20000 l/h
  • Snaga: 900 W

Što su hidrofor pumpe?

Hidrofor pumpa za vodu je uređaj koji radi pod pritiskom, a s pomoću kojeg je moguće dopremiti vodu na veću nadmorsku visinu. Koriste se u raznim industrijama, ali i u kućanstvima i u ugostiteljskim objektima gdje postoji potreba za pitkom vodom.

Prilikom odabira hidrofora, obratite pažnju na kapacitet spremnika, tlak koji može održavati i dodatne značajke poput zaštite od suhog hoda.

Što su hidropak pumpe?

Hidropak pumpe za vodu su uređaji koji rade pod nižim tlakom, imaju ugrađeni međuspremnik vode i koriste se u situacijama gdje je potrebna manja količina i opskrba vode. Pogodne su za zalijevanje vrtova, za opskrbu objekata vodom gdje je manja učestalost korištenja.

Kako odabrati pravi hidropak? Pri odabiru hidropaka, važno je uzeti u obzir veličinu vašeg sustava, potrebni tlak vode i energetsku učinkovitost. Moderne hidropak pumpe dolaze s raznim značajkama, poput automatskog isključivanja, zaštite od suhog hoda i različitih kapaciteta spremnika.

Razlike između hidrofora i hidropaka

Iako su hidrofor i hidropak slični, ključna razlika je u načinu na koji održavaju tlak vode. Hidrofor koristi zrak, dok hidropak koristi membranu unutar spremnika.

Kada koristiti hidrofor, a kada hidropak? Hidrofor je idealan za veće sustave s većim potrebama za vodom, dok je hidropak bolji za manje sustave i kućanstva.

Savjeti i upute za korištenje

Nikada ne ostavljajte pumpu uključenu bez nadzora i osigurajte da je sustav pravilno uzemljen.

Najčešće greške uključuju preopterećenje pumpe, neodržavanje sustava i nepravilno spajanje cijevi. Da biste izbjegli ove probleme, redovito provjeravajte rad pumpe i održavajte sustav prema uputama.

Ako vas zanima što točno znači tlak, a što protok te u kakvom su međusobnom odnosu pokušat ćemo to objasniti na sljedeći način.

Protok vode i tlak (pritisak) su obrnuto proporcionalni. Pri najvećem tlaku protok vode je 0 l/h, a pri najvišem protoku tlak će biti 0 bara/h.

To znači da ako je maksimalni pritisak 5 bara, a maksimalni protok 4500 l/h, voda u teoriji može ići do 50 metara nadmorske visine pri maksimalnom tlaku. Ali u tom slučaju voda će stajati u mjestu na visini jer će protok biti 0 l/h. Ako vodu dižemo na primjerice 25 metara nadmorske visine, tlak će biti 2.5 bara, a protok vode 2250 l/h.

U pravilu 1 bar je približno jednak 10 metara visine podizanja vode.

Za kraj...

Razumijevanje različitih vrsta pumpi, odabir pravog modela za vaše potrebe i pravilno održavanje sustava može značajno poboljšati učinkovitost navodnjavanja i produžiti vijek trajanja vaših pumpi.

Najvažnije značajke koje trebate provjeriti prije kupnje pumpe za vodu su:

  • Maksimalna dubina uranjanja s koje pumpa uzima vodu
  • Maksimalna visina podizanja vode
  • Maksimalni protok vode
  • Maksimalni tlak

Ako vam je potreban savjeti pri odabiru odgovarajućeg modela pumpe za vodu, naš stručni tim će vam sa zadovoljstvom pomoći.