Dvostupne auto dizalice za mehaničarske radionice

Dvostupna dizalica je dugoročna investicija prije koje se potrebno informirati o ponudi, zahtjevima na tržištu i vlastitim potrebama. Tajna dobrog poslovanja u industriji automobilskih usluga, a prema tome i u servisiranju i popravku vozila, svakako uključuje izvrsnost i kvalitetu.

Kako bi se lakše mogla obaviti dijagnoza kvarova i popravci na vozilu (ispušni sustav, kotači, motor, mjenjač, itd.) potrebno je odabrati odgovarajuću dizalicu za garažu ili radionicu.

Želite li se istaknuti među brojnom konkurencijom, morate prvo uložiti u vrhunsku opremu za mehaničarsku radionicu bez koje nema vidljivih rezultata.

Auto dizalice za radionice su u svakom slučaju jedna od najvažnijih investicija vezanih uz servisiranje i popravak vozila. Visoka kvaliteta, vrhunski dizajn i izdržljiva konstrukcija trebaju biti Vaši kriteriji pri odabiru autodizalice.

Prednosti dvostupnih autodizalica

Potreba tržišta dovela je do proizvodnje različitih vrsta dizalica od kojih svaka odgovara određenoj vrsti klijenata. Među njima su i dvostupne autodizalice koje spadaju u najčešću vrstu auto dizalica dostupnih na tržištu.

Njihova velika prednost je jednostavna uporaba i pouzdanost. Riječ je o dizalici s dva čvrsta stupa i 4 potpornih ruka za podizanje vozila.

Dvostupne auto dizalice za automehaničarske radionice u osnovi su isplativija varijanta pogodna za manje radionice ili osobe koje tek ulaze u industriju popravka i servisiranja vozila, što svakako spada u njihovu veliku prednost.

Postavljanje dvostupne dizalice

00035651 postavljanje dvostupne dizalice

Dvostupna dizalica ne zauzima previše prostora u radionici. Glavni razlog je taj da su dizajnirane kako bi maksimizirale raspoloživi prostor i omogućile lako kretanje, čime idu u prilog uštedi prostora.


Za postavljenje dvostupne dizalice preporučuje se ravna površina od betona. Betonski sloj na koji se postavlja treba biti najmanje 30 centimetara dubine. Postoje modeli koji zahtijevaju nešto manju dubinu, ali sigurnosti nikad dovoljno. Ako je beton svježe postavljen u radionici, nemojte žuriti s ugradnjom. Pričekajte dovoljno dugo kako bi se učvrstio do kraja.


Različite vrste dvostupnih autodizalica

Dvostupne auto dizalice mogu se međusobno razlikovati prema dizajnu, izvedbi i snazi. Za početak, dva postolja mogu se dizati simetrično ili asimetrično.


Simetrične dizalice lakše je prepoznati jer se njihovi stupovi izravno postavljaju jedan prema drugom, a sklopovi potpornih krakova nose oko 50% tereta.


Asimetrične dizalice imaju zakošene stupove na odnosu na bazu postolja dizalice te potporne ruke nisu jednake duljine sprijeda i straga.


Također postoje manualne i automatske dvostupne dizalice. Kod automatskih dvostupnih autodizalica korištenje stupova, odnosno podizanje i spuštanje, događa se automatski pritiskom na gumb.

To možete učiniti s pomoću elektromagnetskog sustava kojim se može upravljati putem upravljačke ploče.

Kada je vozilo podignuto te ga želite spustiti do poda ili do određene visine, to jednostavno možete učiniti pritiskom na gumb za spuštanje.


Automatske dvostupne dizalice imaju ugrađeni elektromagnetski sigurnosni sustav blokada za sprječavanje pada vozila dok manualne dvostupne dizalice imaju ugrađeni mehanički sigurnosni sustav blokada. Često se postavlja pitanje jesu li automatske dizalice za vozila bolja te postoji li ipak razlog za kupnju manualne (poluautomatske) dizalice.


Automatske auto dizalice jesu ugodnije i lakše za upotrebu, međutim manualne dizalice su jeftinije.

Ukoliko pak dvojite između nove manualne ili rabljene automatske dizalice, svakako odaberite radije novu manualnu autodizalicu čime smanjujete rizik od moguće štete i dodatnih troškova.


Koja dvostupna dizalica za radionicu?

dvostupna dizalica


Poluautomatska dvostupna dizalica KROFtools

  • 220V
  • Nosivost do 4 t
  • Vrijeme dizanja: 40 - 60s
  • ukupna visina: 2824 mm
  • ukupna širina: 3185 mm


Kod poluautomatske dvostupne dizalice potrebno je ručno otpustiti sigurnosne brave i poluge prilikom spuštanja. Tako ste uvjereni da je vozilo osigurano, bez da ste izgubili previše vremena.


Jedna od prednosti ove poluautomatske dvostupne dizalice je što nema “gornju gredu” na svojoj konstrukciji koja može ograničavati rad s pojedinim vozilima.

Osim toga manualna ili poluautomatska dvostupna dizalica za radionicu je odličan dodatak opremi. Posebno ako već posjedujete automatsku dvostupnu dizalicu.


Održavanje dvostupnih autodizalica

Kako bi se osigurao siguran i uspješan rad važno je spomenuti jednu od najbitnijih stavki kod autodizalica, a to je redovito održavanje istih. Održavanje autodizalica dugoročno će vam uštedjeti novac, a možda čak i spasiti život.

Svakodnevno provjerite kablove i lance te postoje li očigledni znakovi habanja. Potražite postoje li hidraulična curenja ili oštećenja na spojevima te osigurajte da stezaljke pričvršćuju kablove onako kako bi trebali.

Također provjerite rade li ispravno mehanizmi sigurnosnog sustava. Tjedni pregled pak bi trebao uključivati provjeravanje svih učvršćivača (matica, vijka) te njihovo pričvršćivanje ukoliko je potrebno.

Podmažite sve lančane valjke i čelične užadi te sve 4 točke nosača potpornih ruku na svakom stupu dizalice.

Svaki mjesec biste trebali provjeriti i podmazati sve sigurnosne mehanizme te zamijeniti istrošene ili oštećene dijelove.

Također provjerite vijke i po potrebi ih zategnite. Provjerite jesu li kabeli pretjerano istrošeni i imaju li ispravnu napetost te osigurajte da se svi prekidači aktiviraju i pravilno rade. Kablove za dizanje treba zamijeniti svakih 3 - 5 godina ili kada su vidljivi znakovi oštećenja.


U svakom slučaju, redovitim održavanjem dvostupna auto dizalica omogućit će sigurnost i optimalnu izvedbu podizanja tereta. Tako ćete ne samo smanjiti troškove od mogućih velikih popravaka, nego i smanjiti rizik od nezgoda i sigurnosnih problema.