Pila ili cirkular je alat koji služi za rezanje, izrezivanje, urezivanje i druge oblike obrade drveta, plastike, aluminija, metala i drugih vrsta materijala. Najčešće se koristi u različite poslovne svrhe, ali mnogi hobi majstori zasigurno imaju jedan od primjeraka doma.
Koju pilu za drvo kupiti? Koju kružnu pilu ili cirkular odabrati? Kod rezanja drveta, cigle, blokova, panela, plastike, metala i aluminija postoji zaista veliki izbor alata za oblikovanje.
Mogu biti akumulatorski cirkulari i pile te na struju. Akumulatorski imaju više fleksibilnosti jer nije potreban kabel i priključak za struju.
U nastavku teksta izdvojili smo najvažnije karakteristike alata na koje trebate obratiti pažnju prilikom odabira.
Cirkular za drvo i druge materijale može biti ručni i stacionirani (stolni), a ovisno o željenim rezultatima i potrebama koristi se određeni model. Koriste ga mnogi stolari za oblikovanje drveta.
Cirkular ili ručnu kružnu pilu birajte da bude snage između 1200 W i 1500 W. Osim dubine reza, koja bi trebala biti 55 mm i više, vrlo važna značajka je i usisavanje prašine.
Danas gotovo sve kružne pile imaju mogućnost podešavanja nagiba između 0° i 45°. Kad su u pitanju listovi za kružne pile, najčešće se koriste oni dimenzija 190 mm s 300 mm osovinom.
Stolni cirkular zahtjeva puno više prostora u radionici. Prije svega jer osim većih dimenzija od ostalih alata za rezanje, potrebno je voditi računa i o duljini i širini materijala koji se postavlja na stol.
Od značajki koje su bitne za stolni cirkular su da je snage minimalno 1.5 kW, da ima kontrolu reza, da postoji mogućnost nagiba pile i da je opremljen s graničnicima. Naravno, jako bitna stavka je i usisavanje prašine i ostataka jer stolni cirkular proizvodi jako puno “smeća”.
Postoje i uranjajuće kružne pile ili uranjajuće klizne pile. One služe primjerice za urezivanje rupa za sudoper na kuhinjskim pločama. Nisu toliko svestrane, ali rade svoj posao vrlo precizno.
Najbolja za rezanje zakrivljenih linija, možemo reći da je to “must have” za svaku radionicu. Pri tome vodite računa da je ubodna pila snažnija od 600 W. Imajte na umu i SDS prihvat, koji nudi puno veći izbor listova.
Za kontrolu hoda, odnosno broja okretaja u minuti pila bi trebala biti opremljena potenciometrom. To je posebno bitno kod rezanja tvrđih materijala. Još jedna korisna značajka je ispuhivanje i usisavanje ostataka nastalih nakon obrade.
Također, ako postoji mogućnost za pomak lista tijekom rezanja to će olakšati sam proces. Kod ubodne pile može se podešavati i nagib do 45° na obje strane.
Oscilacijska pila naziva se još i oscilirajuća pila, a najčešće ju koriste hobisti za specifične zahtjeve i potrebe obrade drveta. Uvijek težite tome da je oscilacijska pila što jača, od 150 W do 300 W.
Dubina reza se kod ove pila mjeri od lista do početka vrata oscilacijske pile. Drugim riječima, koliko “duboko” se može postaviti materijal pod vrat pile. Zbog toga, tražite oscilacijske pile sa što dužim vratom.
Recipročna pila ili lisičji rep kako ju još nazivaju, sabljasta pila snage od 700 W bez problema će poslužiti za rezanje drveta. Međutim, za rezanje nekih tvrđih materijala bit će potrebna pila od 900 W i više.
Sabljasta pila je opremljena papučicom ili osloncem koji omogućava efikasnije rezanje u nekim situacijama. Ono što bi morala imati je potenciometar, kako bi mogli prilagoditi brzinu prilikom rezanja cijevi, čelika i drugih nešto tvrđih materijala.
Koristite listove ½” prihvata, a zanimljivo je kako ljudi kod nas koriste listove sabljaste pile i za rezanje mesa. Mogu se rezati i materijali kao što je cigla, blokovi beton i sl. Sabljasta pila je zaista univerzalan alat.
Tračna pila za rezanje drveta bi trebala biti minimalne snage od 900 W. Kao i kod oscilacijske, važan je razmak između lista i vrata pile. Stoga dobro obratite pažnju na to prilikom kupovine.
Velika većina stolova tračnih pila ima mogućnost nagiba, što dodatno povećava fleksibilnost samog alata.
Koristi se za rezanje tvrdog i mekog drveta, laminata, plastike i aluminija.
Postoji preklopna pila i potezno preklopna pila. Glavna razlika je što preklopna pila može ići s glavom u dva smjera: gore i dolje. S druge strane, potezno preklopna pila ide u četiri smjera, naprijed i nazad te gore i dolje. To je iznimno bitno kod širine reza.
Neka snaga preklopne pile bude minimalno 1.5 kW što je važno kod rezanja punog drveta. Kod većine modela glava se može pomjerati ulijevo do 45°, a rjeđe se može naći pomjeranje i udesno. No dovoljno je i pomjeranje samo u jednu stranu.
Također, potrebno je da stol ima mogućnost pomjeranja u lijevo i desno za 45°. Što važno kod rezanja lajsni i sličnog materijala.
Mogućnost usisavanja prašine na novijim modelima uvelike olakšava posao. A osim usisavanja ono što olakšava posao je i laser. Laser pokazuje smjer rezanja i na većini modela se on može podesiti kako bi rezanje bilo što preciznije.
Ako list ili disk pile ima malo zubi ona reže brzo i najčešće se koristi u građevini. Više zubi ostavlja čisti rez na drvetu.
Disk za pile može imati i negativno postavljene zube, što znači da ako izgledaju da su postavljeni ravno oni su ipak blago do 5 stupnjeva unazad. Takvi listovi se koriste za rezanje iverala, paleta, lajsni gdje je potreban “čisti rez”, bez dorade.
Pojedini listovi pila imaju i spiralne proreze koji smanjuju vibracije tijekom obrade materijala. Bez obzira na vrstu i tip lista te način rezanja, za najbolje rezultate preporučujemo namjestiti da zub od pile tijekom rezanja izlazi iz materijala tek za svoju visinu.
Pilu za rezanje odaberite ovisno o potrebnoj brzini rezanja, kvaliteti reza i vrsti materijala koji se reže i općenitim potrebama posla ili projekta.
Birajte alate i strojeve dovoljne snage i odgovarajućih performansi. Naravno, vodite računa o sigurnosti na radnom mjestu.
Za sva dodatna pitanja naš stručni tim uvijek vam je na raspolaganju.